Μονάδα Εντατικής Θεραπείας & Αυξημένης Φροντίδας

Το «Θεραπευτήριο Αθηνών» διαθέτει Μονάδα Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ) στελεχωμένη και εξοπλισμένη για να μπορεί να αντιμετωπίζει επαρκώς ασθενείς που η ζωή τους βρίσκεται σε κίνδυνο και παρουσιάζουν σοβαρές κακώσεις ή/και επιπλοκές.

Η Μονάδα Αυξημένης Φροντίδας (ΜΑΦ) φιλοξενεί περιστατικά ήπιας βαρύτητας που όμως χρειάζονται συνεχή παρακολούθηση και υψηλότερο βαθμό ετοιμότητας από το νοσηλευτικό προσωπικό.

Και οι δύο Μονάδες ΜΕΘ και ΜΑΦ της κλινικής μας λειτουργούν σε 24ωρη βάση με εξειδικευμένους ιατρούς, σε επείγοντα περιστατικά που χρειάζονται εντατική θεραπεία. Το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό καλύπτει ένα φάσμα ειδικοτήτων όπως: αναισθησιολογία, διαχείριση λοιμώξεων, καρδιακή αποκατάσταση, λογοθεραπεία και ειδική διατροφολογία.

Η Μ.Ε.Θ. είναι εξοπλισμένη με σύγχρονα μηχανήματα τα οποία εξασφαλίζουν την αντιμετώπιση περιστατικών που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα.

Όλο το προσωπικό που στελεχώνει τη ΜΕΘ και ΜΑΦ εργάζεται με ζήλο και δίνει τον καλύτερο του εαυτό για να προσφέρει τις επαγγελματικές του γνώσεις αλλά και για να εξυπηρετήσει ανθρώπινα και με ασφάλεια με επίκεντρο τον άνθρωπο και τη διατήρησή του στη ζωή.