Αξονική Τομογραφία

Η αξονική τομογραφία είναι μια μη επεμβατική απεικονιστική εξέταση, η οποία χρησιμοποιεί συνδυασμό ακτίνων Χ και την τεχνολογία προηγμένων υπολογιστών, προκειμένου να παράγει εικόνες του σώματος. Χρησιμοποιείται για τη διάγνωση ή τον αποκλεισμό διαφόρων παθήσεων σε περιπτώσεις που χρειάζεται μεγαλύτερη ακρίβεια συγκριτικά με άλλες απλές απεικονιστικές εξετάσεις (ακτινογραφία). Τα αποτελέσματά της θα βοηθήσουν τον ιατρό να σχεδιάσει την κατάλληλη θεραπευτική αγωγή για τον ασθενή.

Στο Θεραπευτήριο Αθηνών διαθέτουμε τον σύγχρονο Αξονικό Τομογράφο της SIEMENS SOMATON go.now. καθώς κύριο μέλημά μας είναι να επενδύουμε σε υψηλού επιπέδου ιατροτεχνολογικό εξοπλισμό, με σκοπό τις ολοκληρωμένες υπηρεσίες υγείας.

O προηγμένης τεχνολογίας αξονικός τομογράφος Siemens SOMATOM Go Now σε θέση να πραγματοποιήσει εξετάσεις με την ελάχιστη δυνατή ακτινοβολία  και την μεγίστη δυνατή ποιότητα. Διαθέτει σύστημα care dose ,sn Tin filter,safire ,BHC,xcare, προγράμματα ειδικά.

Το Θεραπευτήριο Αθηνών συνεργάζεται με την κορυφαία ομάδα Ακτινολόγων με εξειδίκευση στη Γνωμάτευση Αξονικής Τομογραφίας, τη NetRadiology

Πώς λειτουργεί ένας αξονικός τομογράφος

Καθώς ο αξονικός τομογράφος περιστρέφεται γύρω από το σταθερό σώμα διαιρεί το σώμα σε εγκάρσια τμήματα τα οποία απεικονίζει και  τα εμφανίζει στον υπολογιστή  σε ψηφιακή μορφή. Οι εικόνες συνδυάζονται και ανασυνθέτονται μεταξύ τους.

Με την αξονική τομογραφία έχουμε την δυνατότητα απεικόνισης σε εγκάρσιες λεπτές τομές έως και 0,7mm όλων των ανατομικών περιοχών του σώματος καθώς και ανασύνθεσης σε στεφανιαίο και οβελιαίο επίπεδο.

Ποιες περιοχές του σώματος εξετάζουμε με αξονική τομογραφία

Η αξονική τομογραφία επιλέγεται στις περιπτώσεις που θέλουμε να εξετάσουμε με ακρίβεια μαλακούς ιστούς, αιμοφόρα αγγεία και οστά σε διάφορα σημεία του σώματος.

• Εγκεφάλου
  • Ώμων
  • Σπονδυλικής στήλης
  • Καρδιάς
  • Κοιλιάς
  • Γόνατος
  • Θώρακος
  • Στοματικής κοιλότητας

Η διαδικασία της εξέτασης

• Λήψη ιστορικού: Θα σας ζητηθεί επίσης να συμπληρώσετε ένα λεπτομερές ιστορικό. Εάν έχετε κάνει στο παρελθόν αξονική τομογραφία θα πρέπει να την έχετε μαζί σας.
  • Είναι πιθανό να σας ζητηθεί να λάβετε σκιαγραφική ουσία ενδοφλεβίως. Ανάλογα με την περιοχή που θέλουμε να εξεταστεί μπορεί να χρειαστεί να σας χορηγηθεί σκιαγραφική ουσία ενδοφλεβίως για τη βελτίωση της εικόνας κάποιων ιστών και αγγείων. Η σκιαγραφική ουσία πολύ σπάνια μπορεί να προκαλέσει αλλεργικές αντιδράσεις και πρέπει να ενημερωθεί το εργαστήριο εάν στο παρελθόν είχατε κάποια αντίδραση ή γενικά αν είστε αλλεργικό άτομο. Επίσης μπορεί να προκαλέσει επιδείνωση της νεφρικής λειτουργίας για αυτό μία πρόσφατη εξέταση ουρίας και κρεατινίνης αίματος είναι απαραίτητη. Σε κάποιες εξετάσεις στην αξονική τομογραφία μπορεί εκτός της ενδοφλέβιας χορήγησης να δοθεί και πόσιμο σκιαγραφικό υγρό (γαστρογραφίνη}.

Σε περίπτωση που θα πρέπει να χορηγηθεί ενδοφλέβια σκιαγραφική ουσία προσκομίζεται το φάρμακο, η εντολή του Ιατρού και μία πρόσφατη εξέταση κρεατινίνης αίματος.

• Ξαπλώνετε ανάσκελα σε μια μακρόστενη βάση χωρίς να κλείνεστε. Το κρεβάτι είναι ανοιχτό και θα μετακινείται μέσα- έξω από το μηχάνημα.
  • Θα σας ζητηθεί επίσης να αφαιρέσετε ό,τι μεταλλικό αντικείμενο έχετε πάνω σας (π.χ. σταυροί, δαχτυλίδια και άλλα ) γιατί προκαλούν παρεμβολές,
  • Κατά τη διάρκεια της εξέτασης είναι πιθανό να λαμβάνετε αναπνευστικές εντολές.
  • Ο συνολικός χρόνος εξέτασης είναι περίπου 15 λεπτά.

Ενημέρωση για συγκεκριμένες εξετάσεις:

Προετοιμασία για CT άνω-κάτω κοιλίας και οπισθοπεριτοναϊκού χώρου

Απαιτείται:

Μη λήψη τροφής για ένα εξάωρο (μόνο μία φρυγανιά και καφέ ή τσάι χωρίς γάλα).

Λήψη διαλύματος γαστρογραφίνης ως ακολούθως:

• Δύο ώρες πριν από την εξέταση σε δύο ποτήρια νερό μισό καπάκι γαστρογραφίνης σε κάθε ποτήρι.
  • Μία ώρα πριν την εξέταση επαναλαμβάνουμε την ίδια διαδικασία.
  • Μισή ώρα πριν την εξέταση ένα ποτήρι νερό με μισό καπάκι γαστρογραφίνης
  • Τέλος στο ιατρείο πριν αρχίσει η εξέταση ένα τελευταίο ποτήρι με μισό καπάκι γαστρογραφίνης.

Προετοιμασία για CT άνω κοιλίας

Απαιτείται :

Μη λήψη τροφής για ένα εξάωρο (μόνο μία φρυγανιά και καφέ ή τσάι χωρίς γάλα).

Λήψη διαλύματος γαστρογραφίνης ως ακολούθως:

• Μισή ώρα πριν την εξέταση σε δύο ποτήρια νερό με μισό καπάκι γαστρογραφίνης σε κάθε ποτήρι.
  • Στο ιατρείο πριν αρχίσει η εξέταση ένα ποτήρι με καπάκι γαστρογραφίνης.