Γενικοί υπέρηχοι σώματος

Το «Θεραπευτήριο Αθηνών» διαθέτει τελευταίας γενιάς μηχανήματα υπερηχογραφικών εξετάσεων ενώ οι εξετάσεις πραγματοποιούνται από το εξειδικευμένους ακτινολόγους στη μέθοδο των υπερήχων.

Το υπερηχογράφημα αποτελεί μια από τις πλέον αξιόπιστες διαγνωστικές μεθόδους στη σύγχρονη ιατρική πράξη κατά την οποία ελέγχουμε την εσωτερική δομή του σώματος με μη επεμβατικό τρόπο. Βασικά πλεονεκτήματα είναι ότι είναι ασφαλής καθώς δεν χρησιμοποιεί ακτινοβολία, είναι γρήγορη και ανώδυνη και δε χρειάζεται συνήθως ειδική προετοιμασία.

Τα αποτελέσματα των εξετάσεων

Τα υπερηχογραφήματα αναλύονται από ιατρούς ακτινολόγους που έχουν εκπαιδευτεί στους υπερήχους και δίνονται άμεσα μετά το πέρας της εξέτασης.

Υπέρηχοι σώματος

• Υπερηχογράφημα Άνω κοιλίας
    - Στο υπερηχογράφημα άνω κοιλίας εξετάζουμε: το ήπαρ, τη χοληδόχο κύστη και τα χοληφόρα, το πάγκρεας, τους νεφρούς και τον σπλήνα ενώ παράλληλα ελέγχει την κοιλιακή αορτή, τους παραορτικούς χώρους και την ανατομική περιοχή των επινεφριδίων και εξετάζει την ύπαρξη λίθων στην χοληδόχο κύστη και στα νεφρά.
  • Υπερηχογράφημα κάτω κοιλίας
    - Στο υπερηχογράφημα άνω κοιλίας εξετάζουμε: τμήματα του γαστρεντερικού σωλήνα και την ουροδόχο κύστη.
    - Στις γυναίκες εξετάζουμε: τη μήτρα, τις ωοθήκες και τη χρησιμοποιούμε για τη διερεύνηση πυελικού άλγους, μητρορραγίας και διαταραχών εμμηνορυσιακού κύκλου.
    - Στους άνδρες εξετάζουμε: τον προστάτη και τις σπερματοδόχες κύστεις, ενώ ελέγχεται και το υπόλειμμα ούρων μετά την ούρηση. Το υπερηχογράφημα κάτω κοιλίας χρησιμοποιείται για τον έλεγχο του προστάτη και ειδικότερα την καλοήθη υπερπλασία του προστάτη.
  • Διακολπικό υπερηχογράφημα
  • Διορθικό υπερηχογράφημα προστάτη
  • Υπερηχογράφημα θυρεοειδούς
  • Υπερηχογράφημα τραχήλου