Τμήμα Ενδοσκοπήσεων

Στο Θεραπευτήριο Αθηνών λειτουργεί πρότυπο και εξειδικευμένο Τμήμα Ενδοσκοπήσεων, το οποίο στελεχώνεται από έμπειρους γαστρεντερολόγους, αναισθησιολόγους καθώς και άρτια εκπαιδευμένο νοσηλευτικό προσωπικό.

Η μονάδα προσφέρει υψηλού επιπέδου ιατρικές υπηρεσίες για τη διάγνωση και τη θεραπεία των παθήσεων του γαστρεντερολογικού συστήματος ενώ δεν σταματά να επενδύει τόσο σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό, όσο και σε εξειδικευμένο ανθρώπινο δυναμικό.

Το Τμήμα Ενδοσκοπήσεων είναι εξοπλισμένο με εξελιγμένα μηχανήματα υψηλής ανάλυσης που αποτελούν εγγύηση για την ακριβέστερη διάγνωση κάθε πάθησης του πεπτικού συστήματος ενώ και τα συστήματα απολύμανσης και αποστείρωσης των ενδοσκοπίων ακολουθούν αυστηρά πρωτόκολλα, εξασφαλίζοντας άριστες συνθήκες για κάθε ασθενή.  Η επιστημονική ομάδα στο Τμήμα Ενδοσκοπήσεων διατηρεί υψηλό επίπεδο της ασφάλειας κατά τη διεξαγωγή κάθε ενδοσκοπικής πράξης.

Στο ενδοσκοπικό τμήμα πραγματοποιούνται οι εξής εξετάσεις:

• Γαστροσκοπήση
  • Κολονοσκοπήση
  • Ιδιοπαθείς Φλεγμονώδεις Νόσοι του Εντέρου
  • Ενδοσκοπική θεραπεία γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης
  • Πολυπεκτομές
  • Εντεροσκόπηση
  • Ενδοσκοπική Παλίνδρομη Χολαγγειο-Παγκρεατογραφία
  • Ενδοσκοπική αιμόσταση σε αιμορραγίες πεπτικού
  • Ογκολογία Πεπτικού