Καλοκαιρινός οδηγός πρώτων βοηθειών για ένα ασφαλές καλοκαίρι

Δευτέρα, 08 Αυγούστου 2022 13:40

Το καλοκαίρι είναι η εποχή της ξεκούρασης και της ανεμελιάς που όμως για να τη χαρούμε όπως επιθυμούμε θα πρέπει να πάρουμε κάποια μέτρα ασφαλείας. Το καλοκαίρι έχει και τα απρόοπτά του και αν είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι, τότε θα το χαρούμε και με ασφάλεια.

Στο Θεραπευτήριο Αθηνών ετοιμάσαμε έναν καλοκαιρινό οδηγό πρώτων βοηθειών για να αντιμετωπίσετε επαρκώς εγκαύματα, τσιμπήματα, θερμοπληξία και άλλα απρόοπτα που μπορεί να συμβούν.

Ετοιμάστε το φαρμακείο των διακοπών

Το περιεχόμενο του φαρμακείου των διακοπών προσαρμόζεται ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες της οικογένειας ή του ατόμου και σε σχέση με τον τόπο των διακοπών: βουνό ή θάλασσα, απομακρυσμένο μέρος ή με κοντινή υγειονομική περίθαλψη.

• Παυσίπονα, αντιφλεγμονώδη ή αντιπυρετικά χάπια
  • Αντικουνουπικό για ενήλικες και για παιδιά/ βρέφη.
  • Αντηλιακό υψηλής προστασίας για το σώμα και το πρόσωπο.
  • Γέλη για ηλιακά εγκαύματα.
  • Αλοιφές για τα τσιμπήματα (αμμωνία για τις σφήκες, κρέμα με κορτιζόνη για εξανθήματα)
  • Αντισταμινικά για τα τσιμπήματα, αλλεργίες και εξανθήματα.
  • Εάν είστε αλλεργικοί και κινδυνεύετε από αλλεργικό σοκ σε τσιμπήματα ή φαγητά καλό θα ήταν να έχετε πάντα μαζί σας προγεμισμένη σύριγγα αδρεναλίνης για μια χρήση.
  • Αντιβίωση για επιμολυσμένα τσιμπήματα ή άλλα τραύματα.
  • Αποστειρωμένες γάζες για τυχόν τραυματισμούς και αντισηπτικό διάλυμα.
  • Δραμαμίνη. H ναυτία που προκαλείται από τα ταξίδια με το αεροπλάνο, το πλοίο ή το αυτοκίνητο μπορεί να προληφθεί με τη χρήση ορισμένων φαρμάκων, όπως η δραμαμίνη.
  • Φάρμακα για την αντιμετώπιση γαστρεντερικών διαταραχών: αντιόξινα ή και αντιεκκριτικά του στομάχου, αντιδιαρροϊκό φάρμακο.
  • Λόγω του Covid-19 είναι καλό να έχετε μαζί σας και κάποιο self-test για έγκαιρη διάγνωση από πιθανή νόσηση.

Η συμβουλή μας:

• Φροντίστε να το φαρμακείο Σας να είναι τακτοποιημένο και με χωρίσματα για καλύτερη διαχείριση. Να φυλάσσεται σε δροσερό ή ξηρό μέρος.

Αντιμετωπίστε ηλιακά εγκαύματα:

Όταν το έγκαυμα είναι ελαφρύ ανακουφίστε την πάσχουσα επιδερμίδα με

• Ενυδατική γέλη ή κρέμα για την άμεση ανακούφιση των συμπτωμάτων και την ταχύτερη επούλωση της περιοχής. Κάποια συστατικά που είναι καλό να αναζητήσετε από την κρέμα που θα χρησιμοποιήσετε είναι: η αλόη βέρα, η πανθενόλη, το γιαούρτι με στόχο την καταπράϋνση και ανάπλαση της επιδερμίδας.
  • Δροσερά επιθέματα με νερό ή δροσερά ντουζ που θα προσφέρουν ανακούφιση στο ερεθισμένο δέρμα. Θυμηθείτε: Ακουμπάτε απαλά την πετσέτα. Μην τρίβετε.

Αν το έγκαυμα δημιουργήσει φλεγμονή ή φυσαλίδες, αντιμετωπίστε τη φλεγμονή με τη χρήση αντιφλεγμονωδών φαρμάκων, όπως ιβουπροφένη ή και παρακεταμόλη. Αν εμφανιστούν φυσαλίδες μην τις σπάτε. Αποφύγετε τη χρήση τοπικών αναισθητικών σπρέι και κορτικοστεροειδών σκευασμάτων.

Πότε πρέπει να αναζητήσω ιατρική βοήθεια;

• Αν εμφανιστούν φυσαλίδες ή το κέντρο της εγκαυματικής περιοχής είναι άσπρο.

• Πρόκειται για βρέφος κάτω του ενός έτους.

• Το έγκαυμα καλύπτει >25% της επιφάνειας του δέρματος (για ενήλικες) ή το 20% (για παιδιά κάτω των 10 χρόνων).

Η συμβουλή μας:

• Αποφύγετε την έκθεση στην  ήλιο μεταξύ 10.00. και 16.00. Προσπαθήστε να βρίσκεστε στη σκιά και να φοράτε καπέλο, γυαλιά ηλίου και αντιηλιακό με υψηλό δείκτη προστασίας.

• Πίνετε νερό, διαλύματα ηλεκτρολυτών και χυμούς για να προλάβετε την αφυδάτωση.

Αντιμετωπίστε την ηλίαση και θερμοπληξία:

Η ηλίαση θεωρείται ένας από τους σοβαρότερους κινδύνους του καλοκαιριού και παρατηρείται μετά από υπερβολική έκθεση στον ήλιο και σε υψηλές θερμοκρασίες. Συνήθως περιλαμβάνει: Κόπωση, ναυτία, αφυδάτωση, ταχύπνοια, κεφαλαλγία, εμετό και ευερεθιστότητα. Ο οργανισμός παράγει ή αποκτά περισσότερη θερμότητα από ότι μπορεί να ελέγξει. Αυτός είναι κυρίως ο λόγος που στις περιπτώσεις ηλίασης παρουσιάζεται πυρετός.

Τι κάνουμε σε περίπτωση ηλίασης:

• Μεταφέρετε το άτομο σε δροσερό και σκιερό μέρος.

• Αφαιρέστε τυχόν σφιχτά ρούχα και τοποθετήστε τα πόδια του σε κλίση 30 μοιρών.

• Τοποθετήστε δροσερά επιθέματα στο μέτωπο.

• Προσφέρετε άφθονο νερό και διαλύματα ηλεκτρολυτών.

Στην περίπτωση που η θερμοκρασία σώματος είναι σταθερά  άνω των 40°C και παρουσιάζονται νευρολογικά συμπτώματα (αποπροσανατολισμός, ευερεθιστότητα, λήθαργος, επιληπτικές κρίσεις), αναζητήστε άμεσα ιατρική βοήθεια. Εάν το άτομο είναι υπνηλικό ή κάνει εμετούς, τοποθετήστε το σε πλάγια θέση.

Η συμβουλή μας

• Να αποφεύγετε την έκθεση στον ήλιο, ειδικά στις ώρες 11.00 - 17.00

• Αναζήτηση  σκιερών και δροσερών τόπων, ελαφρύ ντύσιμο και ανοιχτόχρωμα ρούχα

• Οπωσδήποτε καπέλο και γυαλιά ηλίου

• Άφθονη λήψη υγρών σε τακτά χρονικά διαστήματα

• Σε έντονη εφίδρωση, λήψη αλατιού για να κρατηθεί το επίπεδο των ηλεκτρολυτών στον οργανισμό.

• Αποφυγή οινοπνευματωδών ποτών

• Ελαφριά γεύματα με πολλά φρούτα και λαχανικά

• Όχι βαριά σωματική εργασία σε ζεστούς χώρους, αποφυγή μεγάλων διαδρομών με μέσα μαζικής μεταφοράς

Το Θεραπευτήριο Αθηνών είναι δίπλα σας με συμβουλές και υπηρεσίες υγείας για να απολαύσετε ένα ασφαλές καλοκαίρι.

Σε περίπτωση ανάγκης καλέστε στα τηλέφωνα 2108236721-23 για να σας εξυπηρετήσει το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό μας.

Ωράριο λειτουργίας: Καθημερινά: 8:00 – 20:00 και Σάββατο: 09:00-13:00

Covid tests: TEST POINT ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΡΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ (Ι. Δροσοπούλου 24) Δευτέρα – Σάββατο: 07:00 - 20:00 Κυριακή: 09:00 - 20:00
TEST POINT ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ (Μαυρομματαίων 26) Για τον μήνα Αύγουστο: Δευτέρα – Παρασκευή: 08:00- 16:00