Συμβουλές για ισορροπημένη διατροφή το καλοκαίρι

Πέμπτη, 11 Αυγούστου 2022 09:18

Η καλοκαιρινή χαλάρωση μπορεί να επηρεάσει και το διατροφικό μας πρόγραμμα. Επίσης, η αλλαγή της θερμοκρασίας αλλάζει και τις ανάγκες του οργανισμού μας σε θρεπτικά στοιχεία ενώ ταυτόχρονα λόγω των περισσότερων καύσεων που κάνουμε, είναι η κατάλληλη περίοδος να χάσουμε βάρος ακολουθώντας μια ελαφριά μεσογειακή διατροφή.

Όπως σχεδιάζετε τις διακοπές σας, μπορείτε να σχεδιάσετε και το πρόγραμμα της διατροφής σας για να έχετε πλήρη πρόσληψη θρεπτικών στοιχείων που θα βοηθούν τον οργανισμό να ενυδατώνεται και να παραμένει υγιής.

Οι υψηλές θερμοκρασίες επιβάλλουν την υιοθέτηση μιας διατροφής, η οποία σε περιεχόμενο είναι πιο κοντά στη μεσογειακή διατροφή.

Οι προκλήσεις στην καλοκαιρινή διατροφή

• Λόγω του ότι είμαστε περισσότερες ώρες εκτός σπιτιού, είναι λογικό να καταφύγουμε σε δροσερές λιχουδιές και να παραλείψουμε να φάμε φρούτα.

Η συμβουλή μας:

να έχετε μαζί σας στην παραλία ή στη βόλτα κάποιο φρούτο ή σκεύος με κομμένα φρούτα για σνακ.

• Τρώμε συνήθως ένα μεγάλο γεύμα το οποίο περιλαμβάνει πολλές φορές τηγανιτά θαλασσινά και πατάτες και αμέσως μετά κάποιο γλυκό αντί για φρούτο. H υπερκατανάλωση φαγητού σε ένα γεύμα μπορεί να προκαλέσει δυσφορία, ιδίως σε συνθήκες έντονης ζέστης.

Η συμβουλή μας:

Να καταναλώνετε μικρά γεύματα μέσα στη μέρα

• Το βράδυ πολλές φορές πίνουμε μεγάλες ποσότητες αλκοόλ.

Η συμβουλή μας:

Ένα ποτηράκι κρασί είτε για συνοδεία στο φαγητό είτε για ποτό στην έξοδο είναι μια ασφαλής λύση τόσο θερμιδικά όσο και για την υγεία του οργανισμού

Ο καλοκαιρινός διατροφικός στόχος

Ένας στόχος για το καλοκαίρι θα μπορούσε να είναι η καθημερινή κατανάλωση 5 μερίδων φρούτων και λαχανικών, όπως προτείνει και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, δίνοντας παράλληλα έμφαση στην ποικιλία.

Εκτιμάται ότι αν καταναλώνετε τουλάχιστον 5 μερίδες φρούτα και λαχανικά τη μέρα είναι δυνατό να μειώσετε τον κίνδυνο θανάτου από χρόνια νοσήματα, όπως τα καρδιαγγειακά, τα εγκεφαλικά και διάφορες μορφές καρκίνου έως και κατά 20%.

Για παράδειγμα, μέσα από την κατανάλωση φρούτων και λαχανικών αυξάνετε την πρόσληψη σε κάλιο, το οποίο συμβάλλει στην καλύτερη ρύθμιση της αρτηριακής πίεσης.

Η Διατροφική αξία που χρειάζεστε το καλοκαίρι

Η διατροφή το καλοκαίρι πρέπει να περιλαμβάνει:

• Υδατάνθρακες κυρίως σύνθετους όπως δημητριακά ολικής αλέσεως, ζυμαρικά, φρούτα και λαχανικά
  • Πρωτεΐνες κυρίως από τα ψάρια και θαλασσινά και δευτερευόντως από το κόκκινο κρέας
  • Λίπος (μια καλή πηγή είναι το ελαιόλαδο) Να αποφεύγετε τα κορεσμένα λίπη.

Τι μπορεί να λείπει από την καλοκαιρινή διατροφή

• Οι σάλτσες

• Τα γλυκά

• Τα αναψυκτικά και ζαχαρούχα ποτά

• Τα τηγανητά

• Τα έντονα καρυκεύματα που δυσκολεύουν τη χώνεψη

Καλοκαιρινή διατροφή και ενυδάτωση

Η ζέστη του καλοκαιριού σας κάνει πιο επιρρεπείς στην αφυδάτωση. Ξεκινήστε την ημέρα σας με ένα ποτήρι νερό και φροντίστε να αναπληρώσετε το νερό που χάνετε μέσω του ιδρώτα. Επίσης, η κατανάλωση φρούτων βοηθάει στην ενυδάτωση του οργανισμού. Το καλοκαίρι φημίζεται για την τεράστια ποικιλία του σε φρούτα όπως: ροδάκινα, βερίκοκα, κεράσια, πεπόνια, σύκα, καρπούζι, πεπόνι κ.ά. και συμβάλλουν στην καλύτερη ενυδάτωση του σώματός σας.

Η συμβουλή μας:

Να πίνετε πολύ νερό, 8-10 ποτήρια ημερησίως, και να αποφεύγετε την κατανάλωση αναψυκτικών διότι είναι πλούσια σε ζάχαρη.

Συνοψίζοντας, γενικά προτιμήστε μια διατροφή χαμηλή σε λίπος, εύπεπτη με ελαφριά και συχνά γεύματα (τουλάχιστον 3). Ένα ελαφρύ βραδινό θα βοηθήσει στο να καταναλώσετε κάποια δροσιστικά ποτά και να νιώθετε ανάλαφροι χωρίς να επιβαρύνετε τον οργανισμό σας.

Αν ακολουθείτε κάποια συγκεκριμένη διατροφή λόγω κάποιας πάθησης ή ασθένειας ή αν ακολουθείτε συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή που επηρεάζεται από τη διατροφή, να επικοινωνείτε με τον θεράποντα ιατρό σας για οποιοδήποτε πρόβλημα σχετίζεται με την υγεία σας.

Το Θεραπευτήριο Αθηνών είναι δίπλα σας με συμβουλές και υπηρεσίες υγείας για να απολαύσετε ένα ασφαλές καλοκαίρι.

Σε περίπτωση ανάγκης καλέστε στα τηλέφωνα 2108236721-23 για να σας εξυπηρετήσει το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό μας.

Ωράριο λειτουργίας: Καθημερινά: 8:00 – 20:00 και Σάββατο: 09:00-13:00